Türkiye enflasyonda Venezuela’yı bile geçti: Dünyada dördüncü sırada

Uzun süre dünyada enflasyon listesinde liderliği kimseye bırakmayan Venezuela, Mart ayında yüzde 67,8’lik enflasyonla beşinci sıraya geriledi. Türkiye ise Mart’ta yüzde 68,5’lik enflasyonla bir sıra daha yükselerek Venezuela’yı dahi geçti.

Latin Amerika ülkesi Venezuela’da 2024 yılı Mart ayında aylık enflasyon yüzde 1,2, yıllık enflasyon ise yüzde 67,8 oldu. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 75,9 olmuştu. Türkiye’de ise Şubat’ta yüzde 67,07 olan yıllık resmi enflasyon, Mart’ta yüzde 68,5’e yükselmişti.

Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Türkiye’de Mart ayı enflasyonunu yüzde 124,63, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Mart enflasyonunu yüzde 78,25 olarak açıkladı.

ARJANTİN BİRİNCİ, TÜRKİYE DÖRDÜNCÜ SIRADA

Resmi enflasyon hesaplamalarına göre Türkiye, Mart ayında dünyada yüksek enflasyon liginde Venezuela’yı dahi geçerek dördüncü sıraya yükseldi.

Arjantin’in yüzde 276’lık enflasyonla ilk sırada yer aldığı listede, Suriye yüzde 140’lık oranla ikinci, iflas eden Lübnan yüzde 123’lük oranla üçüncü sırada yer alıyor. Uzun süre listenin ilk sırasında yer alan Venezuela ise beşinci sıraya kadar geriledi.

ENFLASYON 7 HANEYE KADAR YÜKSELMİŞTİ

Venezuela, aylık enflasyon oranlarının son 12 ayda yüzde 50’nin altında kaydedilmesi ile birlikte Aralık 2021 itibarıyla beş yıllık hiperenflasyondan çıkmıştı.

Venezuela’da son yıllarda enflasyonun gerilemesinde ülkedeki dolarizasyon, kamu harcamalarındaki ve kredi hacmi artışındaki düşüş ve petrol ihracatındaki artış etkili oldu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçen ay yaptığı açıklamada, ülkede enflasyonun 12 yılın en düşük seviyesine gerilediğini duyurmuştu.

ABD yaptırımları nedeniyle 2016 yılında ağır bir ekonomik ve siyasi krize yuvarlanan Venezuela’da enflasyon oranı 2018’de yedi haneye kadar yükselmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir